Pszenica ozima – jak uprawiać?

Pszenica to jedno z najważniejszych zbóż uprawianych w Polsce. Pszenica ozima dostępna jest w Polsce w bardzo wielu odmianach. Niezależnie od odmiany pszenicy o tym zbożu można z całą pewnością powiedzieć jedno – jest trudne w uprawie. W związku z tym, aby opłacało się ją uprawiać konieczne jest bardzo staranne zapoznanie się z wymaganiami danej odmiany.

Pszenica ozima – duża tolerancja na rodzaj gleby

Jak wspomniano wcześniej nasiona pszenicy ozimej nie są łatwe w uprawie. Na szczęście w jednej kwestii, kwestii gleby, są dość tolerancyjne. Za najlepsze gleby do uprawy pszenicy uznaje się gleby bogate w próchnicę oraz o dużej zdolności akumulacji wody.

Oczywiście pszenica ozima (czytaj więcej) może być też uprawiana na słabszych glebach. Należy się oczywiście liczyć z faktem, że plony uzyskane z takiego gleby będą niższe. Prawdopodobnie wzrosną również koszty nawożenia, które będzie niezbędne aby wydała dobry plon.

Na co zwrócić uwagę podczas uprawy pszenicy?

Aby nasiona pszenicy ozimej wydały dobry plon należy odpowiednio dobrać przedplon wysiewany na glebie. Najlepiej aby był to rzepak lub rośliny z rodziny bobowatych. Jako przedplon sprawdzą się też ziemniaki czy burkami cukrowe. Pszenica ozima nie może być uprawiana kiedy przedplonem były inne zboża. Może to bowiem prowadzić do zakażeń substancjami chorobotwórczymi.

Na rynku istnieją nasiona pszenicy ozimej dedykowane do upraw w monokulturze. Takie nasiona cechują się bardzo wysoką odpornością na czynniki chorobotwórcze i dla nich przedplonem mogą być inne zboża. Jest bardzo wrażliwa na pH gleby. Najlepiej aby wynosiło ono pomiędzy 5,5 a 7,5.

Czy pszenica ozima musi być nawożona aby wydała dobry plon?

Jeśli oczekujemy dużego plonu to tak, nasiona pszenicy ozimej muszą być nawożone. Wynika to z faktu, że zboże to jest bardzo wrażliwe na niedobory składników mineralnych i odżywczych, szczególnie na niedobory azotu.

Należy pamiętać, że ozima pszenica powinna być nawożona dopiero gdy średnia temperatura w ujęciu dobowym przekroczy 8°C. Ważne przy uprawie pszenicy są również czynniki takie jak termin siewu, podatność na grzyby czy zimotrwałość odmiany.

Post Author: adminiusz23