E-hulajnoga dla dzieci i dorosłych

E-hulajnogi  to pojazdy wolnobieżne, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, cieszące się coraz szerszym zainteresowaniem. To najczęściej jednoosobowe, dwukołowe pojazdy poruszające się z maksymalną prędkością do 30 km/godz., które dzięki swoim niewielkim gabarytom i małej masie – ominą każdy korek uliczny. Niezaprzeczalnym ich atutem jest fakt, że są pojazdami „bez paliwowymi” i w żaden sposób nie zanieczyszczają środowiska. 

Jak parametry posiada e-hulajnoga i jakie jest jej wyposażenie?

To wąska płaska platforma, do której na końcu przymocowane są koła z pneumatycznymi oponami, dzięki którym możemy poruszać się po każdej nawierzchni, ponieważ amortyzują one drgania na wszelkich nierównościach.

Do koła przedniego umocowana jest kierownica. Cała konstrukcja wykonana z bardzo wytrzymałych materiałów pozwalających na obciążenie do maksymalnie 120 kg.  Wyposażone w silniki 36V350W oraz w baterie litowo – jonowe, w których czas całkowitego naładowania wynosi od 4 do 6 godzin. E-hulajnogi posiadają hamulce tarczowe na przód i tył, manetkę prędkości w rączce kierownicy, przednie ledowe oświetlenie, stopkę, sygnał dźwiękowy (dzwonek lub klakson) i wskaźnik zużycia baterii.

Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w koszyk na bagaż podręczny i/lub siedzisko, szczególnie w tych modelach stworzonych z myślą o osobach starszych. Przy zakupie pojazdu w zestawie zawsze otrzymamy napisaną po polsku instrukcję obsługi oraz ładowarkę sieciową do naładowania baterii. Wszystkie e-hulajnogi posiadają certyfikaty CE dopuszczające je do ruchu https://livesports.com.pl/.

Przepisy prawa regulujące poruszanie się e-hulajnogą.

Jeszcze do niedawna na hulajnodze elektrycznej można było poruszać się tylko i wyłącznie po chodnikach, ale ponieważ rodziło to zbyt wiele konfliktów pomiędzy pieszymi a kierującymi, prawo to zostało zmienione. I tak od 20 maja 2021r. e-hulajnoga stała się pojazdem, a kierujący uczestnikiem ruchu drogowego, dopuszczonym do poruszania się pojazdem ścieżkami rowerowymi i drogami z dopuszczalną prędkością nie przekraczającą 30 km/godzinę.

Każdą zmianę kierunku ruchu lub zamiar skrętu należy zasygnalizować ręką, a wyprzedzając innych uczestników zachować 1 m odległości.  Dzieci w wieku do 10 lat mogą korzystać z hulajnóg jedynie w strefie swego zamieszkania pod opieką dorosłych, młodzież od 10 do 18 lat musi posiadać uprawnienia w postaci karty rowerowej lub prawa jazdy B1, A1, AM lub T., natomiast osoby powyżej 18 roku życia takich uprawnień już nie potrzebują.

W określonych przypadkach dozwolone jest poruszanie się hulajnogą chodnikiem, ale wówczas należy jechać z prędkością zbliżoną do ruchu pieszych.

 

Post Author: adminiusz23