Najwyższej jakości mięso wołowe na stek

Kiedy mamy już kupione odpowiednie mięso na steki warto pamiętać, iż ważny jest sposób przechowywania wołowiny na wymarzony stek. Trzymamy ją w lodówce i co konieczne – położywszy na talerzu, przykrywamy naczyniem, zachowując w ten sposób soczystość mięsa. Nie używamy w tym celu jednak folii plastikowej czy aluminiowej. Jeśli zaś zdecydujemy się na poporcjowanie mięsa, czynimy to tuż przed przygotowaniem potrawy.

Jak odpowiednio przyrządzić mięso na steki?

Wbrew pozorom, aby przygotować doskonały klasyczny stek, nie potrzeba wiele. Polędwicę najlepiej jest podzielić na porcje o grubości około dwóch centymetrów. Przed smażeniem pozbywamy się widocznych na powierzchni mięsa błonek, a tak przygotowaną sztukę wołowiny wkładamy na dobrze rozgrzany olej. Każdą ze stron trzymamy na patelni w zależności od stopnia wysmażenia, jaki chcemy uzyskać.

Co jednak ważne, nie naruszamy powierzchni steku. Nie nakłuwamy i nie przekładamy w nieskończoność. Smażona w ten sposób wołowina wytwarza charakterystyczną powłokę, zamykając w sobie cały aromat i niepowtarzalny smak. Na etapie smażenia nie używamy też soli czy pieprzu. Posłużyć natomiast możemy się tradycyjnymi przyprawami takimi jak rozmaryn czy tymianek. Dopiero na końcowym etapie przygotowania steku solimy go, używamy pieprzu, a gotową już porcję wołowiny możemy udekorować kawałkiem masła, choć nie jest to konieczne.

Szukaj kawałków mięsa z wyraźną wiązką włókien. Jest to oznaką, że mięso było kiedyś silnym i pracowitym mięśniem, więc po przyrządzeniu nagrodzi Cię soczystą i delikatną, duszoną teksturą. Brisket, czyli mięso z mostka jest tego doskonałym przykładem, idealnie nadaje się do powolnego gotowania.

Rare czy medium rare?

Głowy chcących zmierzyć się z przygotowaniem steku bardzo często zaprząta charakterystyczna dla kulinariów terminologia. Jak zatem przygotować wołowinę o różnych stopniach wysmażenia? Decydują o tym stopień nagrzania tłuszczu oraz długość smażenia każdej ze stron. Do wyboru mamy stek: rare, medium rare, medium, a wreszcie well done. Rare będzie stekiem najsłabiej wysmażonym. Przygotowanym w temperaturze pięćdziesięciu stopni, przez minutę lub dwie. Medium rare smażymy w pięćdziesięciu pięciu stopniach, po trzy minuty na każdą ze stron. Na kolejne stopnie wysmażenia poświęcić będziemy musieli kolejno 4 minuty i 60 stopni oraz 6 minut i aż 70 stopni. Do dzieła i smacznego!

Wysokiej jakości mięso z dostawą do domu kupisz w sklepie: https://meatologia.pl/sklep/

Post Author: adminiusz23