Kolumbarium wykonanie miejsca na urny

Od kilku dekad świat zmaga się z coraz nowszymi problemami dotyczącymi środowiska naturalnego. Susze, pożary, huragany, powodzie – to tylko przykłady klęsk żywiołowych, jakie niezwykle szybko potrafią spaść na dany region globu i zebrać pokaźne żniwo ludzkich żywotów. Natura potrafi jednak również działać powoli, bez zaskoczenia. Społeczeństwa się starzeją. Przyrost demograficzny w państwach wysoko rozwiniętych jest ujemny i nie zanosi się na poprawę tego stanu rzeczy.

Nekropolie w miastach.

Przeznaczeniem cmentarzy komunalnych jest grzebanie zmarłych według reguł obowiązującego kultu religijnego. Niestety, większość cmentarzy zlokalizowanych w miastach ma coraz większe problemy z powiększaniem swoich granic. Włodarze samorządów są zmuszeni do szukania kolejnych lokalizacji dla nowych cmentarzy komunalnych. Często poza granicami miasta, z nierozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną. To duże utrudnienie dla osób pragnących oddać część swoim zmarłym bliskim.

Kolumbarium – budowa coraz bardziej powszechna.

Odpowiedzią na brak miejsca na cmentarzach może okazać się znana już w starożytnym Rzymie budowla cmentarna – kolumbarium. Jest to prostopadłościenna lub kopulasta budowla, która pełni rolę zbiorowego grobu. Urny z prochami najbliższych są umieszczane w niszach budowli. Takie rozwiązanie na pewno usprawniłoby zagospodarowanie miejsca na cmentarzach.

Jak wygląda kolumbarium?

Kolumbarium nie jest skomplikowaną budowlą. Jak wcześniej było już wspomniane, kolumbarium wykonane jest zazwyczaj w postaci szerokiej ściany bądź muru z wgłębieniami przeznaczonymi na urny z prochami. W zależności od producenta struktura budowli jest zazwyczaj wykonana z betonowych prefabrykatów, zaś nisze wykończone są tablicą z inskrypcjami o zmarłym oraz miejscem na znicz. Istotne pod względem oszczędności miejsca może okazać się również to, że budowa kolumbarium pozwala na umieszczanie nisz na każdej dostępnej powierzchni budowli.

Mur cmentarza jako kolumbarium.

Ciekawym pomysłem na budowę kolumbarium jest jej zabudowa jako modułu ogrodzeniowego. W ten sposób, przy okazji zmiany muru cmentarnego, można wygospodarować dodatkowe miejsca na pochówek zmarłych. Kolumbarium jako mur jest zazwyczaj dodatkowo wzmocnione, zaś front z wnękami na urny robi spektakularne wrażenie swoją wielkością i rozmachem.

Zobacz więcej na: http://kolumbarium.pl/realizacje.html

Post Author: adminiusz23