Adwokat podział majątku – gdzie w mieście Wrocław?

W czasie trwania małżeństwa, związku (w szczególności tych wieloletnich) dochodzi do nabywania majątku. Nie jest tu mowa o drobnych rzeczach, jak chociażby ubrania, ale o takie rzeczy jak dom, samochód, lodówka, pralka, itd. Jeżeli dojdzie do rozstania, a wcześniej nie została podpisana rozdzielność majątkowa, to trzeba przeprowadzić sprawiedliwy podział majątku – chociaż nie muszą to być części połowiczne. Pomocny w takich działaniach będzie adwokat podział majątku Wrocław.

Majątkowe ustroje małżeńskie

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale mamy do czynienia z czymś takim, jak majątkowe ustroje małżeńskie, które na dodatek zostały podzielone na grupy:

  • ustawową małżeńska wspólność majątkowa,
  • umowne ustroje małżeńskie, w tym wspólność rozszerzona i ograniczona oraz rozdzielność majątkową zwykła i z wyrównaniem dorobków.

Brzmi to nieco skomplikowanie, ale warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków mamy ustawową małżeńską wspólność majątkową. Adwokat podział majątku Wrocław w taki sposób zajmie się sprawą, aby jego klient otrzymał to, co mu się należy.

Osobisty majątek małżonka

Warto również wiedzieć, że istnieje coś takiego, jak osobisty majątek jednego z małżonków. Każdy małżonek (mąż, żona) ma prawo do tego, aby mieć majątek osobisty, który zawsze będzie należał do niego, chociażby nie wiadomo co się działo. Do czego nie ma prawa druga ze stron przy podziale majątku? Oto kilka takich rzeczy:

  • prawa nabyte w drodze zapisu lub dziedziczenia,
  • prawa nabyte przed powstaniem wspólności majątkowej,
  • przedmioty służące do zaspokajania osobistych potrzeb,
  • sprzęt niezbędny do wykonywania pracy przez danego małżonka,
  • sprzęt medyczny.

Takich rzeczy jest zdecydowanie więcej. Może nie każdy z nas lubi zbierać paragony, ale w przypadku bardziej wartościowych rzeczy, jak chociażby laptop do pracy, zawsze jakąś FV należy mieć. Dzięki temu zawsze można zadbać o odpowiednie zabezpieczeni swojego majątku.

Zawsze można też pomyśleć o rozdzielności majątkowej, która może zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Aby tak się stało, potrzebna jest zgoda pomiędzy obydwiema stronami.

Więcej informacji jeśli chodzi o podział majątku Wrocław znajdziesz na stronie: https://kancelariagmerek.pl/adwokat-podzial-majatku-wroclaw/

Post Author: adminiusz23